Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Samochody na raty – co warto wiedzieć?

9 lutego 2023 Samochód

Samochody na raty to stosunkowo ryzykowna inwestycja. Jednak jak wiadomo, nie każdy może pozwolić sobie na zakup samochodu za pełną kwotę. Warto wiedzieć jakie możliwości ma osoba, która chce rozłożyć płatność na raty. Oczywiste jest to, że w przypadku każdej inwestycji należy mieć na uwadze, że nie można pozbawić się całego posiadanego kapitału w celu kupienia jakiegoś dobra. Osoby, które chcą pozyskać auta, mogą kupić je za gotówkę, płacąc w całości pełną kwotę lub też skorzystać z leasingu.

Czy warto kupować samochody na raty?

Co ważne, na rynku obecny jest również instrument, który coraz chętniej wybierany przez wiele osób w Polsce. Płatność ratalna to coś, z czego skorzystać może każda osoba chcąca uzyskać samochód swoich marzeń, niezależnie od tego, czy jest to pojazd tańszy, czy też ten z wyższej półki. W każdym przypadku można skorzystać z zakupu auta na raty. Jak odbywa się sprzedaż ratalna? Warto mieć na uwadze, że nie każdy dealer prowadzi sprzedaż ratalną i dotyczy to również właścicieli komisu. Chcąc zakupić samochód na raty, warto zaznajomić się z ofertą danej dealera po to, aby móc bez problemu zakupić auto na raty. Osoby zainteresowane pozyskaniem pojazdu na raty mogą zakupić go w wielu firmach i instytucjach, które świadczą takie usługi. Warto nadmienić, że kupując na raty, tak samo, jak i bez nich, należy mieć ukończone osiemnaście lat i posiadać ważny dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty, który jest źródłem najważniejszych informacji.

Jak wygląda zakup auta na raty?

Warto przed zakupem dowiedzieć się, jakie dokumenty są wymagane i można bez problemu zacząć całą procedurę. Zabrać należy dowód osobisty lub jakikolwiek inny dokument mogący potwierdzić tożsamość. Może to być paszport lub prawo jazdy. Co ważne, nie każda osoba może zakupić pojazd na raty. Tak samo, jak w przypadku innych sprzedaży ratalnych, najważniejsze jest to, żeby mieć zdolność kredytową. Zdolność ta może być sprawdzona na podstawie zapisów w systemie teleinformatycznym, jednakże warto przyjść do dealera z dokumentami potwierdzającymi dochody. Co może być takim dokumentem? Może to być np. umowa o pracę lub faktury z danego okresu. Wszelkie zaświadczenia o zatrudnieniu są niezwykle ważne w takim przypadku. 

Jakich dokumentów potrzebujesz?

Warto mieć przy sobie również wydrukowany wyciąg z konta. Niezależnie od tego, gdzie nabędziesz kredyt, zawsze potrzebna będzie dobra zdolność kredytowa. Jak wiadomo, do tańszych aut może być ona niższa. Jednakże w przypadku topowych modeli bardzo często trzeba mieć dochody sięgające nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Zakup auta na raty wiąże się z tym, że cena będzie wyższa niż w przypadku kupna w pełnej kwocie. Wiąże się to z tym, że instytucja kredytująca, oferując kredyt będzie pobierała odsetki, które będą wyliczane co miesiąc. Przed zakupem auta na raty należy wziąć pod uwagę to czy miesięczna płatność nie będzie obciążeniem dla budżetu domowego. Kupując samochody na raty, nie trzeba wydawać całych oszczędności, a koszty można rozłożyć na raty. Jest to szansa dla osób, które chcą stać się posiadaczem wymarzonego pojazdu.

Restrukturyzacja Warszawa

Redakcja avandi.pl

"Avandi" to renomowana redakcja internetowa specjalizująca się w dziedzinie finansów, biznesu oraz udzielania praktycznych porad. Jej działalność skupia się na dostarczaniu czytelnikom wartościowych informacji, analiz rynkowych oraz praktycznych wskazówek dotyczących zarządzania finansami osobistymi, prowadzenia biznesu oraz inwestycji. Zespół redakcyjny "Avandi" składa się z ekspertów z różnych dziedzin, co pozwala na kompleksowe podejście do tematów poruszanych na platformie. Celem redakcji jest edukacja czytelników w zakresie zdrowego zarządzania finansami, rozwijania umiejętności biznesowych oraz wspieranie ich w osiąganiu finansowej niezależności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

inwestowanie finanse
tania elektronika
tanie wakacje w europie

Jesteś zainteresowany reklamą?