Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Korzyści wynikające z inwestowania w ETF-y

9 czerwca 2023 inwestowanie finanse

ETF-y to fundusze, które zyskują coraz więcej zwolenników, co wynika z ich licznych zalet. W jaki sposób działają? Jakie korzyści przynosi inwestowanie w ETF-y? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są ETF-y?

ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to specjalny rodzaj funduszy inwestycyjnych, który jest notowany na giełdzie. Powoduje to, że są one nie tylko poddawane bieżącej wycenie, ale charakteryzuje je również wysoka płynność. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że nie są to jedyne kwestie, które odróżniają ETF-y od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Zdecydowanie ważniejszą różnicą jest bowiem cel działania, którym w przypadku ETF-ów nie jest wbrew pozorom uzyskanie możliwie najwyższej stopy zwrotu. Fundusze tego typu dążą bowiem do wiernego naśladowania konkretnego instrumentu bazowego, na którym się opierają. Co może pełnić jego rolę? W przypadku ETF-ów możliwości jest naprawdę sporo, ponieważ instrumentem bazowym mogą być nie tylko indeksy giełdowe, ale również koszyki akcji, waluty, surowce, czy nawet kryptowaluty. W praktyce ETF składa się z akcji dokładnie tych samych spółek, które tworzą dany indeks giełdowy. Powoduje to, że każda zmiana jego notowań przekłada się na identyczny wzrost bądź spadek wartości jednostek uczestnictwa ETF-u.

Jak zacząć inwestować w ETF-y?

Wszyscy, którzy uważają, że ETF może przynieść im wysoką stopę zwrotu powinni wiedzieć, że inwestowanie w tego typu fundusze jest dostępne praktycznie dla każdego. Warunkiem koniecznym jest bowiem jedynie posiadanie odpowiedniego rachunku maklerskiego, który można otworzyć u brokera. W tym miejscu należy jednak wyraźnie podkreślić, że jego wybór powinien być przemyślany, ponieważ oferty poszczególnych instytucji w praktyce znacznie się różnią. Co zatem wziąć pod uwagę przy wyborze brokera? Kwestie, które warto przeanalizować zostały przedstawione w artykule opisującym czynniki wyboru konta maklerskiego.

Korzyści wynikające z inwestowania w ETF-y

Jak wspomniano we wstępie rosnąca popularność inwestowania w ETF-y jest w dużej mierze efektem ich licznych zalet. Do korzyści należy bowiem zaliczyć przede wszystkim fakt, że ETF-y doskonale sprawdzają się przy realizacji strategii inwestowania długoterminowego. Dzieje się tak, ponieważ większość indeksów giełdowych w wieloletniej perspektywie rośnie, a co za tym idzie ich naśladowanie może być znacznie bardziej opłacalne niż próby samodzielnego wyszukiwania okazji inwestycyjnych. Zaletą jest w tym przypadku wspomniana już wcześniej dostępność, na którą wpływa także niski próg wejścia. Jest on efektem tego, że inwestorzy mogą kupować nawet pojedyncze jednostki uczestnictwa ETF-ów. Korzystne w przypadku inwestowania w ETF-y są także opłaty za zarządzanie, które są znacznie niższe niż w przypadku zwykłych funduszy inwestycyjnych. ETF-y zarządzane są bowiem pasywnie.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w ETF-y to rozwiązanie, które może przynosić wiele korzyści. Warto pamiętać jednak o ryzyku, ponieważ nie ma w tym przypadku mowy o żadnym stopniu ochrony kapitału.

Materiał zewnętrzny

Restrukturyzacja Warszawa

Redakcja avandi.pl

"Avandi" to renomowana redakcja internetowa specjalizująca się w dziedzinie finansów, biznesu oraz udzielania praktycznych porad. Jej działalność skupia się na dostarczaniu czytelnikom wartościowych informacji, analiz rynkowych oraz praktycznych wskazówek dotyczących zarządzania finansami osobistymi, prowadzenia biznesu oraz inwestycji. Zespół redakcyjny "Avandi" składa się z ekspertów z różnych dziedzin, co pozwala na kompleksowe podejście do tematów poruszanych na platformie. Celem redakcji jest edukacja czytelników w zakresie zdrowego zarządzania finansami, rozwijania umiejętności biznesowych oraz wspieranie ich w osiąganiu finansowej niezależności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

inwestowanie finanse
tania elektronika
tanie wakacje w europie

Jesteś zainteresowany reklamą?