Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Dlaczego sen jest ważny dla utrzymania zdrowej wagi i regulacji apetytu?

31 sierpnia 2023 sen

Otyłość stanowi jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Powszechny dostęp do niezdrowej żywności, w połączeniu z siedzącym trybem życia, stwarza idealne warunki do nabycia nadmiarowych kilogramów. Jednak nie tylko dieta i brak ruchu mogą przyczynić się do nadwagi. Istotnym czynnikiem jest także sen. Dlaczego wiąże się on z regulacją apetytu i wpływa na nawyki żywieniowe?

Sen, a równowaga hormonalna

Sen bezpośrednio wiąże się z poziomem leptyny i greliny. Są to hormony odpowiadające za uczucie głodu i sytości. Poziom greliny ulega znacznemu podwyższeniu w momencie, w którym ilość snu jest zbyt mała. Sprawia to, że uczucie głodu staje się zdecydowanie zbyt intensywne i długotrwałe. Taka sytuacja często staje się przyczyną nadmiernego jedzenia, a także kompulsywnego wybierania niezdrowych posiłków. Z kolei poziom leptyny obniża się w sytuacji braku snu. Ciało nie odczuwa wówczas sytości. Trudne jest wtedy spożywanie odpowiednich porcji, a dokładki stają się stałym zwyczajem, z którego później ciężko zrezygnować.

Czy sen wpływa na wybory żywieniowe?

Niedobór snu jest bezpośrednio związany z ciągłym, nieustannym zmęczeniem. Brak energii z kolei sprzyja nadmiernej ilości stresu. W efekcie, wiele osób z zaburzonym rytmem okołodobowym i niedoborami snu, zmaga się z silną skłonnością do wybierania niezdrowych posiłków pod wpływem emocje. Dania zazwyczaj są pełne cukru i tłuszczów, a kontrolowanie impulsów stanowi prawdziwe wyzwanie.

Co ciekawe, przewlekła bezsenność może nawet doprowadzić do zmiany upodobań smakowych! Przemęczenie sprzyja bowiem zainteresowaniu słodkimi potrawami, a także daniami i wysokiej kaloryczności. W ten sposób ciało próbuje znaleźć rozwiązanie umożliwiające uzupełnienie energii. Dodatkowo, większość osób kładących się spać bardzo późno, odczuwa ogromny głód wieczorem. To właśnie ta pora dnia jest najczęściej związana z ciągłym sięganiem po przekąski.

Jak zadbać o sen i zdrową wagę?

Wiedząc o związkach między wagą a snem, warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny zdrowe nawyki, które nie tylko ułatwią utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale również poprawią ogólne samopoczucie.

  • Odpowiednie godziny snu – stałe pory chodzenia spać i wstawania pozwalają na szybkie uregulowanie funkcjonowania zegara biologicznego.
  • Wyciszające rytuały – gorąca kąpiel, czytanie ulubionej książki czy wypicie herbaty w towarzystwie bliskiej osoby – nawet takie niewielkie rzeczy mogą stanowić idealne usprawnienie procesu zasypiania.
  • Wygodna sypialnia – zadbanie o sen jest zdecydowanie prostsze w przyjemnej sypialni. Pokój należy wyposażyć w wygodny materac piankowy, sprężynowy lub hybrydowy, ergonomiczną poduszkę i przyjemną w dotyku pościel.
  • Zdrowe posiłki – aby szybko zasnąć, wieczorem należy wybierać zdrowe i lekkie dania. Zbyt duże ilości węglowodanów z pewnością nie ułatwią zasypiania – a wręcz mogą je utrudnić.

Niemożliwe jest efektywne stworzenie planu zgubienia nadmiarowych kilogramów lub utrzymania pożądanej wagi bez zadbania o sen. Wypoczynek jest kluczowy! Wpływa bowiem na apetyt, poczucie sytości, a także determinuje efektywność regeneracji poszczególnych tkanek.
 
 Artykuł sponsorowany.

Restrukturyzacja Warszawa

Redakcja avandi.pl

"Avandi" to renomowana redakcja internetowa specjalizująca się w dziedzinie finansów, biznesu oraz udzielania praktycznych porad. Jej działalność skupia się na dostarczaniu czytelnikom wartościowych informacji, analiz rynkowych oraz praktycznych wskazówek dotyczących zarządzania finansami osobistymi, prowadzenia biznesu oraz inwestycji. Zespół redakcyjny "Avandi" składa się z ekspertów z różnych dziedzin, co pozwala na kompleksowe podejście do tematów poruszanych na platformie. Celem redakcji jest edukacja czytelników w zakresie zdrowego zarządzania finansami, rozwijania umiejętności biznesowych oraz wspieranie ich w osiąganiu finansowej niezależności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

sen
Czy import z Chin i odsprzedaż w Polsce to opłacalny biznes?
Biuro Pośrednictwa Pracy Kraków

Jesteś zainteresowany reklamą?