Otyłość stanowi jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Powszechny dostęp do niezdrowej żywności, w połączeniu z siedzącym trybem życia, stwarza idealne warunki do nabycia nadmiarowych kilogramów. Jednak nie tylko dieta i brak ruchu mogą przyczynić się do nadwagi. Istotnym czynnikiem jest także sen. Dlaczego wiąże się on z regulacją apetytu i wpływa na nawyki żywieniowe?
Sen, a równowaga hormonalna
Sen bezpośrednio wiąże się z poziomem leptyny i greliny. Są to hormony odpowiadające za uczucie głodu i sytości. Poziom greliny ulega znacznemu podwyższeniu w momencie, w którym ilość snu jest zbyt mała. Sprawia to, że uczucie głodu staje się zdecydowanie zbyt intensywne i długotrwałe. Taka sytuacja często staje się przyczyną nadmiernego jedzenia, a także kompulsywnego wybierania niezdrowych posiłków. Z kolei poziom leptyny obniża się w sytuacji braku snu. Ciało nie odczuwa wówczas sytości. Trudne jest wtedy spożywanie odpowiednich porcji, a dokładki stają się stałym zwyczajem, z którego później ciężko zrezygnować.
Czy sen wpływa na wybory żywieniowe?
Niedobór snu jest bezpośrednio związany z ciągłym, nieustannym zmęczeniem. Brak energii z kolei sprzyja nadmiernej ilości stresu. W efekcie, wiele osób z zaburzonym rytmem okołodobowym i niedoborami snu, zmaga się z silną skłonnością do wybierania niezdrowych posiłków pod wpływem emocje. Dania zazwyczaj są pełne cukru i tłuszczów, a kontrolowanie impulsów stanowi prawdziwe wyzwanie.
Co ciekawe, przewlekła bezsenność może nawet doprowadzić do zmiany upodobań smakowych! Przemęczenie sprzyja bowiem zainteresowaniu słodkimi potrawami, a także daniami i wysokiej kaloryczności. W ten sposób ciało próbuje znaleźć rozwiązanie umożliwiające uzupełnienie energii. Dodatkowo, większość osób kładących się spać bardzo późno, odczuwa ogromny głód wieczorem. To właśnie ta pora dnia jest najczęściej związana z ciągłym sięganiem po przekąski.
Jak zadbać o sen i zdrową wagę?
Wiedząc o związkach między wagą a snem, warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny zdrowe nawyki, które nie tylko ułatwią utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale również poprawią ogólne samopoczucie.
- Odpowiednie godziny snu – stałe pory chodzenia spać i wstawania pozwalają na szybkie uregulowanie funkcjonowania zegara biologicznego.
- Wyciszające rytuały – gorąca kąpiel, czytanie ulubionej książki czy wypicie herbaty w towarzystwie bliskiej osoby – nawet takie niewielkie rzeczy mogą stanowić idealne usprawnienie procesu zasypiania.
- Wygodna sypialnia – zadbanie o sen jest zdecydowanie prostsze w przyjemnej sypialni. Pokój należy wyposażyć w wygodny materac piankowy, sprężynowy lub hybrydowy, ergonomiczną poduszkę i przyjemną w dotyku pościel.
- Zdrowe posiłki – aby szybko zasnąć, wieczorem należy wybierać zdrowe i lekkie dania. Zbyt duże ilości węglowodanów z pewnością nie ułatwią zasypiania – a wręcz mogą je utrudnić.
Niemożliwe jest efektywne stworzenie planu zgubienia nadmiarowych kilogramów lub utrzymania pożądanej wagi bez zadbania o sen. Wypoczynek jest kluczowy! Wpływa bowiem na apetyt, poczucie sytości, a także determinuje efektywność regeneracji poszczególnych tkanek.
Artykuł sponsorowany.