Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Kreatywne sposoby na oszczędzanie – ile można odłożyć?

29 kwietnia 2023 nietypowe sposoby na oszczędzanie


Nie każdy umie oszczędzać. Są osoby, które wydają wszystko, co dostaną lub zarobią. Inni natomiast są dusigroszami i nie lubią wydawać pieniędzy w ogóle. Każde z tych podejść jest ekstremalne, więc najlepiej znaleźć się po środku. Warto oszczędzać, aby kupić sobie coś fajnego lub wyjechać na wakacje. Jakie są nietypowe sposoby na oszczędzanie?

Dlaczego warto oszczędzać?

Oszczędzanie to dobry sposób na kupienie sobie czegoś na co, na co dzień nie jest nas stać. Zawsze są inne wydatki, które są priorytetowe. Niekiedy w sklepie jest piękna sukienka, ale tak na dobrą sprawę nie jest ona potrzebna. Jednak trzeba sobie sprawiać niespodzianki i przyjemność i czasami kupić coś, co do końca nie ma sensu. Na takie właśnie wydatki warto mieć zaoszczędzone pieniądze. Oszczędności można zainwestować. Można również sprawić całej rodzinie niespodziankę i odkładać na wakacje. Dodatkowe środki to świetny sposób na to, aby mieć również zabezpieczenie na przyszłość lub nieprzewidziane wydatki, które zawsze mogą się pojawić.

Kreatywne sposoby na oszczędzanie

Wiele osób nie wie, od czego zacząć oszczędzanie i jak się za to zabrać. Na dobrą sprawę nie trzeba odkładać dużych sum. Są nietypowe sposoby na oszczędzanie, dzięki którym co miesiąc dodatkowe środki będą coraz większe. Dobrym sposobem jest okładanie konkretnych monet, które zostają po zakupach. Może to być dwa lub pięć złotych. Oczywiście te kwoty mogą być wyższe. W ciągu miesiąca zbierze się niezła sumka. Jeśli ktoś płaci kartą, to niektóre banki oferują zaokrąglanie kwot i przelewanie ich na oszczędnościowe konto. Można również odkładać konkretną kwotę miesięcznie z wypłaty. Może to być sto złotych lub dwieście złotych. Dobrym sposobem na oszczędzanie jest również odkładanie wszystkich pieniędzy, które się od kogoś dostało lub wygrało w jakieś gry.

Na co warto odkładać?

Oszczędzanie pieniędzy jest dobrym sposobem, aby nauczyć się dobrego gospodarowania. Fajnie jest wydawać pieniądze, jak się je ma. Jednak czasami są wydatki nieprzewidziane i wówczas może brakować środków na zakup pralki, która się zepsuła czy na lekarza, który przyjmuje jedynie prywatnie. Odkładać drobne kwoty warto na przyjemności. Większe oszczędności powinny być na nieprzewidziane wydatki. Dobrze jest nauczyć dzieciaki oszczędzania. Jeśli będą one od małego miały poczucie wartości pieniądza i nauczą się wydawać je rozmyślnie, to będą miały łatwiej w dorosłym życiu.

Warto odkładać nawet po złotówce

Wiadomo, że najlepiej jest odkładać duże sumy, bo wówczas oszczędności są wysokie. Jednak nawet ze złotówek może nazbierać się niezła kwota. Należy jednak robić to systematycznie. Warto zrobić sobie kilka dodatkowych portfeli, które będą przeznaczone na konkretne wydatki. Jeden może być rezerwą na wakacje, drugi na zakupy świąteczne, a trzeci na wyjazd weekendowy z dzieciakami do lunaparku. Do każdego z nich można odkładać inne kwoty i nie muszą być one duże. Jeśli uzbiera się jakaś kwota, to można zdeponować ją w banku na koncie oszczędnościowym, a wówczas dodatkowo będzie można liczyć na odsetki.

Jak poprawić swoje umiejętności komunikacyjne

Redakcja avandi.pl

"Avandi" to renomowana redakcja internetowa specjalizująca się w dziedzinie finansów, biznesu oraz udzielania praktycznych porad. Jej działalność skupia się na dostarczaniu czytelnikom wartościowych informacji, analiz rynkowych oraz praktycznych wskazówek dotyczących zarządzania finansami osobistymi, prowadzenia biznesu oraz inwestycji. Zespół redakcyjny "Avandi" składa się z ekspertów z różnych dziedzin, co pozwala na kompleksowe podejście do tematów poruszanych na platformie. Celem redakcji jest edukacja czytelników w zakresie zdrowego zarządzania finansami, rozwijania umiejętności biznesowych oraz wspieranie ich w osiąganiu finansowej niezależności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie ubezpieczenia warto mieć, by chronić swoje finanse
Podstawy budżetowania dla freelancerów
Jak bezpiecznie korzystać z kart kredytowych

Jesteś zainteresowany reklamą?